Małopolska: Ponad 125 mln zł na wsparcie przedszkoli.

Ponad 125 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na wsparcie przedszkoli.

Wychowanie przedszkolne to jeden z najważniejszych etapów edukacyjnych każdego dziecka. By zapewnić naszym najmłodszym mieszkańcom jak najlepsze warunki rozwoju i opieki oraz zachęcić ich do zdobywania wiedzy przez całe życie, samorząd województwa małopolskiego przeznaczył łącznie na wsparcie małopolskich przedszkoli ponad 125 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

Dzięki unijnemu wsparciu liczba miejsc w małopolskich przedszkolach wzrośnie o 2700. Zaplanowano także wydłużenie godzin pracy placówek, by były one bardziej dostępne dla dzieci rodziców pracujących na cały etat.

Pieniądze pomogą też w dostosowaniu starych pomieszczeń po potrzeb najmłodszych, również dzieci zmagających się z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przedszkola będą mogły "odświeżyć" swoje wyposażenie. Dotacja przeznaczona zostanie również na zakup nowych mebli, zabawek oraz pomoce dydaktyczne i edukacyjne. Powstaną też nowe place zabaw.

Samorząd małopolski podkreśla, że część dofinansowania zostanie także przeznaczona na wyposażenie przedszkoli w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz dokształcenie pracujących tam nauczycieli. Łącznie przez udział w specjalistycznych kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych swoje kompetencje i umiejętności podniesie 588 wychowawców.

Przedszkola będą mogły poszerzyć ofertę zajęć dodatkowych. Skorzysta z nich 6,5 tys. maluchów. - Dzieciaki rozwiną swoje talenty podczas warsztatów „małego odkrywcy” „małego konstruktora” czy „małego elektryka”, a także lekcji z języka angielskiego, informatyki, rytmiki, tańca czy plastyki - zdradzają samorządowcy. Zaplanowano również zajęcia specjalistyczne z logopedą czy warsztaty terapeutyczne.

źródło: malopolska.pl