Czym jest Rent and Lend?

Chcą dostarczyć fundusze i sprzęt dla NGO – czym jest Rent and Lend?
 
 Możliwość zdobycia funduszy i dostęp do potrzebnego sprzętu chcą dać organizacjom twórcy serwisu Rent and Lend. Portal do wypożyczania rzeczy właśnie wystartował w Krakowie i chce wzmacniać trzeci sektor poprzez ekonomię współpracy. Organizacje i osoby fizyczne będą mogły uzyskać na portalu dostęp do potrzebnych przedmiotów, a także zarabiać na udostępnianiu własnych rzeczy. W konsekwencji ma skorzystać też środowisko i lokalne społeczności.

– Gdy w marcu 2017 roku zapytaliśmy w ankiecie 49 organizacji pozarządowych o sytuację finansową, 22,5% z nich określiło ją jako bardzo złą lub złą, a 63,3% jako przeciętną, to jest wystarczającą na bieżące wydatki – mówi Leszek Szklarczyk, pomysłodawca serwisu. –  Był to jeden z argumentów, który skłonił nas do stworzenia oferty dedykowanej dla NGO.

Organizacjom często brakuje sprzętu i funduszy na działalność statutową, wierzymy, że ekonomia współpracy może stanowić antidotum na tę sytuację – dodaje.

Rent and Lend łączy organizacje i osoby poszukujące potrzebnego przedmiotu z tymi organizacjami i osobami, które mogą ten przedmiot wypożyczyć. Całość oparta jest o geolokalizację, więc nie będziemy musieli po przedmiot chodzić zbyt daleko.

Kategorie przedmiotów, jakie dostępne są w serwisie to: sprzęt eventowy, sprzęt biurowy, elektronika, akcesoria sportowe i turystyczne, rzeczy potrzebne do transportu czy przeprowadzki urządzenia do domu i ogrodu, gry planszowe, akcesoria dla dzieci i niemowląt oraz inne, które nie zmieściły się w żadnej kategorii.

rentandlend.pl/pl/for-ngo

Za całym projektem stoją cztery osoby – Stanisław Zarychta, Jakub Kocikowski, Maciej Kocik i Leszek Szklarczyk, czyli visual designer, dwaj programiści oraz CEO. Z trzecim sektorem do czynienia mają na co dzień w ramach Ambasady Krakowian oraz różnych organizowanych przy niej projektów.

 – Swoją przygodę z pozarządowością zaczynałem w Amnesty International, pracując cztery lata nad kampanią fundraisingową tej organizacji w Krakowie – wspomina Leszek Szklarczyk. – Wówczas też poznałem Staszka Zarychtę, obecnego członka zarządu Stowarzyszenia Ambasada Krakowian. To przestrzeń, w której pracujemy również nad Rent and Lend – tłumaczy Szklarczyk.

Twórcy narzędzia mają nadzieję, że działalność portalu będzie przekładać się na redukcję odpadów w środowiskach miejskich poprzez wypożyczanie przedmiotów zamiast wyrzucania ich do śmieci jak również poprzez zastąpienie kupna nowych rzeczy wypożyczaniem. Poprzez oparcie algorytmu wyszukiwania oferty na geolokalizacji chcą również budować więzi w lokalnych społecznościach – serwis dopasowywuje do nas jak najbliższą ofertę wypożyczenia, dzięki czemu mamy szansę poznać organizacje i ludzi z okolicy.

 

UWAGA!

Ochrona prywatności użytkowników naszego serwisu ma dla nas bardzo duże znaczenie. Wszyscy użytkownicy naszego serwisu mają prawo do zachowania prywatności i poufności. Nie zabiegamy o identyfikację użytkowników naszego serwisu. Informacje, które zapisywane są przez przeglądarkę internetową w postaci plików cookies i pobierane przez nasz serwer są anonimowe. Zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2012 r i wprowadzonymi z dniem 22 marca zmianami, wyjaśniamy zasady oraz sposób gromadzenia, przetwarzania oraz wykorzystywania informacji o użytkownikach naszego serwisu internetowego, zawartych w plikach cookies. dowiedz się więcej.